Coaching – sztuka uważnego podążania

Coaching to jeden ze sposobów dokonywania widocznych i satysfakcjonujących zmian. Efekty pracy Klienta w jego życiu osobistym lub zawodowym (a najczęściej w obu równolegle) są wynikiem wglądu i uświadomienia mechanizmów powodujących dyskomfort.

Warto zaznaczyć, że praca z coachem nie jest doradztwem, psychoterapią, szkoleniem, ani konsultacją. Zasady i standardy etyki coachingu (ICF) zakładają, że Klient jest kompletny, pełnowartościowy i ma w sobie wszystkie niezbędne odpowiedzi. Dlatego w relacji Klient – Coach kluczowe jest partnerstwo.

Czego nigdy nie robi coach, a co jest istotą jego pracy?

Profesjonalny coach :

  • nie wyręcza;
  • nie daje gotowych rozwiązań;
  • nie wybawia z kłopotów.

Zamiast tego:

  • wspiera;
  • pomaga;
  • przeprowadza przez proces.

Dzięki takiej postawie Coacha Klient buduje zaufanie do siebie, zyskuje poczucie wpływu, odkrywa własną sprawczość, zaczyna wykorzystywać posiadane zasoby. Słowem sięga do swojej własnej mocy.

Na czym polega tajemnica skutecznego coachingu?

Skuteczny Coach uruchamia podczas sesji w Coachee twórcze procesy poprzez:

  • umiejętne pobudzanie do kreatywnego myślenia;
  • pomoc w zidentyfikowaniu obszarów, w których Klient myśli w sposób sztywny i pełen ograniczających przekonań.
  • wspieranie w osiągnięciu celu (a nie wyznaczanie celów).

Co zatem zyskuje Klient pracując
z coachem?

Przede wszystkim uczy się i przyzwyczaja do brania odpowiedzialności za swoje wybory i działania. Uniezależnia się mentalnie i emocjonalnie, czyli zaczyna zarządzać swoim dobrym samopoczuciem niezależnie od oczekiwań innych ludzi.

Klient podczas cyklu sesji coachingowych buduje wiarę we własne siły, zaufanie do siebie i przekonanie, że niezależnie od tego, co przyniesie życie, będzie umiał sobie poradzić.

W wyniku współpracy wyłania się nowa perspektywa, inne, świeże spojrzenie na sytuacje, relacje i zdarzenia. Pojawia się także gotowość do sięgania po więcej i odwaga by zrobić kolejny krok.

Duch Coachingu

Istotą coachingu jest podążanie za Klientem, umiejętne odczytywanie pojawiających się sygnałów. Najwłaściwsze jest ograniczenie się do towarzyszenia i asekurowania Klienta. Najważniejsze by nie przeszkadzać Klientowi w „Drodze Do Siebie„.

Kiedyś usłyszałam piękną metaforę oddającą Ducha Coachingu. Jeśli chcesz poczuć czym jest coaching przeczytaj ją proszę.

Pewnego razu młody Milton H. Erickson spacerował uliczkami miasteczka. Wtem dostrzegł, że przy jednym z płotów stoi osiodłany koń. Erickson odniósł wrażenie, że zwierze wyglądała na porzucone. Gdy zbliżył się do niego, zobaczył zerwaną uprząż. Wtedy domyślił się, że zwierzę komuś uciekło. Erickson postanowił odszukać właściciela. Dosiadł konia i ścisnął go nogami tak, aby ten ruszył. Koń spokojnie rozejrzał się, a potem ruszył drogą, wiodącą do nieznanej miejscowości. Przez pewien czas zwierzę podążało w tym samym kierunku, aż w końcu przystanęło.

Jeździec zdecydował lekko ściągnąć konia, aby ten znów ruszył. I tak się stało. W czasie drogi zwierzę kilka razy zatrzymywało się i rozglądało, aby wybrać odpowiednią ścieżką, by dalej nią podążać.

W pewnym momencie Erickson zwrócił uwagę, że zbliżają się do nieznanego domostwa. Człowiek, który tam był, widząc konia i jeźdźca z radością zawołał:
– Skąd wiedziałeś, że to mój koń? Zerwał się mi o brzasku. Już myślałem, że straciłem go na zawsze.

Erickson zsiadł z konia i uśmiechając się odpowiedział:
– Nie wiedziałem, że to Twój koń . Nie wiedziałem też, gdzie mieszkasz.

Słysząc to, właściciel zwierzęcia podejrzliwie spojrzał na jeźdźca i zapytał:
-To jak tu trafiliście? Przecież musiałeś wiedzieć, gdzie odprowadzić konia!

Ale Erickson uśmiechając tylko się wskazał na konia i rzekł:
– Nie wiedziałem. To on wiedział. Ja go tylko pilnowałem. Dbałem o to, aby szedł dobrą drogą. On sam najlepiej wiedział, jak trafić do zagrody. 

1 thought on “Coaching – sztuka uważnego podążania

  1. Dla mnie osobiście Coach to Nauczyciel, Mentor, który wspiera mnie w moim rozwoju osobistym i zawodowym. Wsparcie Coacha jest dla mnie największym darem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.